Chrbtica človeka má esovitý tvar. Strieda sa zakrivenie dopredu- lordózy- (oblasť krčnej chrbtice a bedrová chrbtica) a zakrivenie dozadu, nazývaná kyfóza (oblasť hrudnej chrbtice a krížová kosť). V oblasti prechodu posledného bedrového stavca a krížov sa nachádza tkz. promontorium.
S takýmito zakriveniami sa človek nerodí, chrbtica sa vyvíja postupne a to je nesmierne dôležité si uvedomiť v súvislosti s nosením detí.
V prenatálnom vývoji- v maternici sa chrbtica nachádza v kyfotickom oblúku- chrbtica je celá iba kyfotická- do tvaru písmena C. V maternici dieťatko bolo nadľahčované plodovou vodou, stavce sú zaguľatené.
Po pôrode nastváva boj chrbtice s gravitáciou a postupne sa vyvíja, na čo musíme pri nosení dbať veľký dôraz.
Keď dieťatko začína dvíhať hlavičku cca okolo 6. týždňa, vývoj chrbtice sa začína postupne posúvať do druhého stupňa vývinu chrbtice. Okolo 3.- 6. mesiaca nastáva druhé vývojové štádium. Krčná chrbtica sa začína spevňovať, kyfóza sa narovnáva, až sa prehne dovnútra, čím sa formuje zakrivenie lordóza. Dieťatko stále potrebuje podporu hlavičky a oporu hrudnej a bedrovej chrbtice. Pri nedostatočnej podpore – slabší úväz, zlé utiahnutie šatky, či nedostatočne spevnený nosič nedostatočne chrbticu podporia, môže nastať vplyvom gravitácie jej preťaženie až posunutie stavcov. Preto je potrebné si vybrať dostatočne spevnený (nie polstrovaný) – nosič musí byť spevnený, ale musí byť zároveň poddajný v tom, aby sa dokázal prispôsobiť chrbtici dieťatka.
Ďalším štádiom je 7.- 9. mesiac – hrudná chrbtica spevnie. Dieťa začína samé sedieť. Až v tomto období je vhodné aplikovať úväzy, alebo nosenie na chrbte, či na bok, ideálne ešte neskôr. Chrbtica nesmie byť stlačená do C, na to si treba dať pozor najmä pri úväzoch, či nastavovacích nosičoch, kde sa s touto chybou stretáváme. Tiež mamičky sa často radia prečo chrbátik nie je do C, a toto označenie používajú aj poradkyne. Aj keď vieme, že ide iba o označenie zaobleného chrbátika, nie je to správne vyjadrenie, keďže do C bude mať dieťatko chrbátik iba ako novorodenec, ak už rad dôjde ku narovnaniu krčnej chrbtice je to nezvratný proces a chrbtica už do C nikdy nepôjde.
Naopak vidíme zhrbené jednoročné deti (pozn. nemýliť si so schúlením počas spánku- chrbátik sa prirodzene uvoľní, avšak C už to nie je. Ak chceme podporiť vývoj dieťatka a spevniť jeho svalstvo, naučiť ho správnemu držaniu tela je potrebné robiť to od malička. Preto postupne chrbátik musí byť vyrovnanejší a nesnažíme sa ho umelo stále zaguľaťovať, nie je v tom žiadne opodstatnenie v tomto veku, keďže toto vývojové štádium už je za ním a chceme nosiť ergonomicky, nie ho vracať vývojovo späť.
Štvrtá fáza- 10-12 mesiacov a viac sa formuje bedrová lordóza a chrbát nadobúda S zakrivenie. Chrbát je vzpriamený, dieťatko začína chodiť. V tejto fáze je chrbát rovný, svaly sú spevnené tak, aby udržali celú chrbticu. Aj pri nosení dbáme na to aby sa dieťatko nehrbilo, nosič a úväz musí podporiť jeho S zakrivenie. Mierne zaoblený počas spánku samozrejme bude, keďže svalstvo sa uvoľní, to isté pri schúlení.