a) Vždy kontrolujeme dýchacie cesty dieťatka, pri novorodencoch, ale aj starších deťoch a nádche dávame extra pozor aj na ústa, ktoré by nemali byť ničím prekryté. Nenosíme zbytočne nariasené a volánikové tričká, aby nedošlo ku obmedzeniu prístupu vzduchu vďaka nazbieranej látke. Pamätajte, že nie je možné sa 100% sústrediť a nerozptýliť sa pri dlhšom nosení, preto je nesmierne dôležité pamätať na to vopred.
b) Novorodenca a dieťa, ktoré nepretáča hlavičku pravidelne polohujeme, nenechávame ho dlho spať na jednej strane, aby nedošlo ku skracovaniu krčných svalov.
c) Pozor na retiazky, či bižutériu, aby dieťatko nemuselo spať na nich, tiež na rôzne aplikácie na oblečení, už samotné gombíky, či zips môžu dieťa tlačiť.
d) Pozor na vhodné oblečenie dieťatka- dupačky, polodupačky, overaly radšej na nosenie nevolíme kvôli dráždeniu chodidiel a nepohodlnosti pri nosení. Ak už, tak aspoň o jedno číslo väčšie. Funkčné oblečenie spríjemní nosenie obom, aj nosencovi aj nositeľovi. Nosič, či šatka predstavujú ďalšiu vrstvu oblečenia. Pozor na nosiče s tkz. sieťkou. Tu je nutné dbať na to, že prepotené dieťatko v teple, ak má spotený chrbátik, treba ho vždy prezliecť, lebo nemá žiadnu ochranu, stačí ak zafúka jemný vánok a hneď môže mať podchladený chrbátik. Tiež pozor ak svieti ostré slnko, tiež nemá dostatočnú ochranu, preto je lepšie nosiť takú vrstvu oblečenia aby bolo chránené, alebo zapnúť opierku. Je nutné si vybrať sieťku, ktorá nebude dieťatko tlačiť. Najmä u tých najmladších detí je nutné zvážiť všetky pre a proti.
e) Nosenie detí na chrbte- táto téma je často krát sporná aj pri poradkyniach nosenia. Čo sa týka nosenia v nosiči, tam je to jasné, až keď dieťa samostatne sedí, skôr nie. Nosič nie je šatka a tak nepodporí tak ideálne chrbátik, keďže správne nastavenie zozadu je veľmi obtiažne. Pre úplnú bezpečnosť skôr nosenie na chrbte v nosičoch, nech je akýkoľvek, neodporúčame.
V šatke môže nosenie na chrbte predstavovať potenciálne riziko ak dieťatko ešte neotáča samé hlavičku a nemá ju spevnenú. Vtedy nevieme zabezpečiť kontrolu dychu optimálne a odkontrolovať správnosť zafixovania hlavičky do potrebnej miery. Tiež pre dieťa je toto nosenie menej pohodlné, iné je sa nosiť na mäkkej hrudi, kde je pokožka prirodzene mäkká, ako na kostnatej chrbtici. Tiež termoregulácia na hrudníku je iná ako na chrbtici. Dieťa sa nemôže podľa potreby prisať na prsník pri kojacich matkách, či nie je tak v kontakte s matkou, nevie jej pozrieť do očí a podobne, preto je na nosenie na chrbte ešte čas.
Samozrejme v prípade nutnosti nosenia dvojičiek je to iná situácia, kedy na výber nie je ak už vedľa seba sa nezmestia a tiež v prípade určitých domácich prác na uspanie môže poslúžiť. Pre nosenie na boku platí to isté, nosiče až keď deti sedia, pri šatke toto obmedzenie nie je, aj keď aspoň to spevnenie hlavičky preferujeme.
Kojenie počas nosenia- častokrát sa mamičky okrem nosenia radia ako kojiť počas nosenia. Najlepšou cestou je zahodiť zábrany a navigovať ju aby si to vyskúšala priamo pred vami. Ak mamičke to nie je príjemné samozrejme na tom netrváme, ale tak jej viete najlepšie ukázať ako sa dieťatko pekne prisaje a odsledovať prípadné chyby.
Dieťatko má mať predovšetkým správnu polohu na prisatie a prehĺtanie. Môžeme na rozbeh kojenia použiť aj kojo úväzy, avšak od začiatku sa snažíme mamičku naviesť na to, že to ide aj vo zvislej polohe bez problémov. Čím skôr sa to naučí uľahčí jej to kojenie kdekoľvek bude potrebovať s dieťatkom ísť.
U nosičov automaticky posúvame bedrový pás na bedrá a povoľujeme horné doťahovanie ak to nosič umožňuje, vtedy sa dosiahne dobrá pozícia na správne prehĺtanie. Ak by sme len uvoľnili popruhy pod pažou, dieťatko sa stavia do pozície v ktorej je prehĺtanie obtiažnejšie, a tiež dochádza ku prehĺtaniu vzduchu a následne ku zhoršenému tráveniu. Snažíme sa celú pozíciu upraviť tak, aby prisatie bolo stále v tej istej pozícii ako nosíme, len nižšie. Ak už dieťatko dostaneme nižšie ku prsníkom, následne vyberieme prsník smerom dohora a snažíme sa vložiť bradavku do úst dieťatka. Nemusí to byť hneď každej žene príjemné mať takto zodvihnutý prsník, ale umožňuje to pre dieťatko pohodlnú pozíciu na kojenie. U žien s väčším poprsím to môže predstavovať problém zo začiatku a treba odsledovať, aby bol nos dieťatka stále voľný. Zo začiatku si dieťa musí zvyknúť na tok mlieka v tejto polohe a tak prípadne zabehnutie je zo začiatku bežné, dieťatko sa naučí si to správne regulovať. V šatke je to obdobné, posúvame úväz nižšie na bedrá, aby sme dosiahli vhodnú výšku a jemne povolíme lem aby sa mohlo hlavičkou dostať pohodlne ku prsníku a prisalo sa v pohodlnej pozícii.
Samozrejmosťou sú vhodné tričká s ľahkým prístupom.
Ak nekojíte je veľmi dôležité počas nosenia dodržiavať pravidelný pitný režim, najmä v teplých dňoch.