Nosenie by malo byť príjemné a pohodlné pre obe strany, preto vždy treba hľadať príčinu, prečo sa to deje. Rovnako pokiaľ sa dieťatku páči v kočíku vôbec to netreba hrotiť, povozí sa aj tak sa zase rado vráti do šatky či nosiča. Kojíte ale neodvážili ste sa to pri nosení tak teraz je ten správny čas to skúsiť. Nosíte v nosiči? Tak teraz je ten správny čas skúsiť šatku a opačne. Viažete KSK tak teraz je ten správny čas skúsiť niečo nové, uväzy nabok alebo na chrbát. Toto je len zopár nápadov ako si pomôcť pri nosiacom štrajku. A teraz pekne po poradí….
Čo je to nosiaci štrajk?
Nosiaci štrajk je keď dieťatko sa zrazu nechce nosiť. Odtláča sa, v nosiči, či šatke plače, spája nožičky a teda vykapsuje sa z úväzu. Dieťatko je evidentne nespokojné v akomkoľvek nosiacom prostriedku no na rukách je to všetko OK.
Tento štrajk je pre rodiča veľmi nepríjemný. Zrazu stratí možnosť využívať nosenie ako doteraz, čo veľmi útočí na psychiku každej mamičky. Najlepšie v tejto fáze, čo môžete pre seba urobiť je prijať situáciu a povedať si snáď najobľúbenejšiu vetu každej mamičky : „aj toto obdobie raz prejde“. Áno prejde a vystrieda ho ďalšie možno zúbkové a dieťa sa od vás zase nepohne ani na krok prestane existovať aj tatinko či babičky, svokry. Takže nosiaci štrajk je len malilinká ihlička v rodičovskej úlohe a vôbec tomu netreba prepadnúť. Prišlo, odišlo.
Kedy?
So štrajkom sa najčastejšie môžeme stretnúť približne v okolí 3 mesiaca kedy si dieťatko reálne začína uvedomovať svoje okolie a mozog na to ešte nie je väčšinou pripravený alebo v okolí 8-10 mesiaca keď dieťatko začína spoznávať svet zo svojho pohľadu – lozí, stojí, sedí, objavuje. Keď sa dieťatko nechce nosiť po tom ako sa naučilo chodiť nehovoríme už o nosiacom štrajku. Jeho fyzická potreba kontaktu s matkou bola doteraz dostatočne naplnená a uvedomuje si svoju osobnosť, chce sa sám za seba rozhodovať takže toto je už normálny psychomotorický vývoj.
Dôvody nosiaceho štrajku
Niektoré boli spomenuté vyššie. Ale je ich omnoho, omnoho viac. Prakticky všetko môže byť spúšťačom štrajku:
- Dieťatko sa v šatke náhle zľakne
- Dieťatko chce zrazu poznávať svet a nosiť sa tvárou vpred
- Je mu príliš teplo
- Je mi príliš zima
- Je hladné
- Treba mu cikať
- Má oblečené dupačky a tlačia mu na nervové zakončenia na prstíkoch, toto býva veľmi nepríjemné detičkám
- Nožičky má rozkročené viac ako zvládne
- Nevyhovuje mu nosiaci prostriedok
- Každú ručičku má v inej polohe
- Väčšie detičky sa hnevajú keď si nevedia dať ručičky von
- Ak začnete s nosením neskôr, prípadne ste mali dlhú separáciu dieťatko si odvykne na fyzický kontakt
- Nedostatok podnetov pri viazaní
- Až príliš veľa podnetov pri viazaní
- Nesprávne zvolený úväz – napríklad kolíska
Toto je len zopár najhlavnejších dôvodov nosiaceho štrajku. Vo svojej praxi sa stretnete určite ešte s ďalšími prekvapeniami.
Riešenia
- Dieťatko sa v šatke náhle zľakne
Padne vám pohár na dlážku rozbije sa, alebo ste vonku zrazu pri vás zahučí siréna a podobné situácie kedy sa môžu dieťatka náhle zľaknúť a hneď si vytvoria averziu na nosenie. Stalo sa to pri nosení – už sa radšej nechcem nosiť. V tomto prípade treba začať od začiatku. Nosiť sa doma v tichom pokojnom prostredí kde je bábätko spokojné a dobre to tam pozná. Treba začať pomaly a ukázať že nosenie je stále fajn a stále je bezpečné. V tomto prípade by som ideálne zvolila prednastavený nosič keďže je to klik klik a postupne naväzovala bábätko na par minútiek. Ideálne je ešte pustiť mu do toho biely šum, či vysávač a hopsať na fitlopte. Postupne chvíľky predlžujeme a postupne vyjdeme s bábätkom aj von.
- Dieťatko chce zrazu poznávať svet a nosiť sa tvárou vpred
Tuto treba rázne vysvetliť nie len potomkovi, ale aj okolí rodičom svokrovcom, babke či tatovi že túto potrebu dieťatka nie je dobré podporovať. Pokiaľ ide o 3 mesačné dieťatko jeho mozog ešte nie je natoľko vyvinutý aby zvládol toľko podnetov. Môžete zvoliť úväz na bok alebo na chrbát kde síce bábätko dopredu vidí, ale kedykoľvek keď pocíti že je toho veľa je schopné si položiť hlavičku a spinkať.
- Je mu príliš teplo
- Je mi príliš zima
V týchto bodoch asi vieme všetci, čo robiť. Bábätko v žiadnom prípade nebabušíme do šatky či nosiča treba myslieť na to, že nosiaci prostriedok je plus jedna vrstva a že rodič ho rovnako hreje.
- Je hladné
Pokiaľ dojčí mamička treba jej ukázať ako správne dojčiť v šatke či nosiči. Pokiaľ nedojčí ponúknem bábätku chrumku alebo niečo, čo už môže papať.
- Treba mu cikať
Hlavne malé detičky zvyknú (dokým sa nezačnú aktívne plaziť či otáčať) hlásiť svoje telesné potreby. Je normálne, že na maminku a teda do svojej postieľky si nechcú nacikať , či nakakať.
Má oblečené dupačky a tlačia mu na nervové zakončenia na prstíkoch, toto býva veľmi nepríjemné detičkám
Mamičky veľmi radi a často používajú takzvané dupačky či overalčeky, dieťatko má chránené nožičky a nezošúcha si ponožky dole. Toto ale nie je vhodné, detičky majú na prštekoch veľmi jemné nervové zakončenia a veľmi ich to dráždi. Nakoľko dieťatko je v nosiči usadené a podsadené jeho kolienka sú ohnuté nožička sa predĺži a teda zvoliť minimálne o dve čísla väčšie oblečenie. Odporúčame skôr pančuchy alebo tepláčiky s ponožkami tam sa tomuto krásne vyhnete.
- Nožičky má rozkročené viac ako zvládne
Malinké detičky a často novorodencom sú nožičky veľmi neprirodzene rozťahované zlou veľkosťou, či zlým nastavením nosiča. Treba pomôcť mamičke s nastavením, či úväzom.
- Nevyhovuje mu nosiaci prostriedok
Niekedy majú detičky problém s nosičom, niekedy zo šatkou. Tu treba brať ohľad na všetky spomenuté faktory, nemusí to priamo súvisieť s nosiacou pomôckou. Ak ste skúsili vymeniť nosiacu pomôcku a bolo všetko v poriadku, opäť sa vráťte ku pôvodnej. Ak reaguje rovnako podráždene a všetko je správne nastavené a nemôžete prísť na žiadny dôvod, bude lepšie pomôcku zameniť. Problém ale môže byť pri prechodoch z iných nosiacich pomôcok na druhé. Treba dieťatku dopriať čas a zvykať si postupne.
- Každú ručičku má v inej polohe
Malé detičky hlavne novorodenci musia mať obidve ručičky v rovnakej polohe. Či ich má hore či pozdĺž tela to už je jedno ale pokiaľ má jednu ručičku hore jednu dole má dieťatko veľmi vykrivenú chrbticu a je to naozaj nepríjemná poloha. Najobľúbenejšia poloha ručičiek je keď sú pri hlavičke
- Väčšie detičky sa hnevajú keď si nevedia dať ručičky von
Niekedy pri väčších a hlavne ťažších detičkách maminky moc dotiahnu šatku a bábätko je nervózne, že si nevie vytiahnuť ručičky von. Tesné doťahovanie je samozrejme v poriadku ale dieťatko od tých 8 mesiacov môže si vyžadovať ruky von, skúste tak uviazať šatku že má rovno ručičky vonku s voľnejším okrajom ako sme spomínali aj vyššie.
- Ak začnete s nosením neskôr, prípadne ste mali dlhú separáciu dieťatko si odvykne na fyzický kontakt
Často krát sa stane že dieťatko je hneď po pôrode odobrané matke, majú dlhú separáciu. Prídu domov a nejako nie je dôvod na naviazanie resp. nosenie. Ale prejde 4 trimester (čas kedy si dieťatko zvyká na pobyt mimo maternice) – tretí mesiac a zrazu je dieťa čulejšie, plačlivejšie vyžaduje si viac pozornosti. Rozhodnete sa naviazať šatku ale potomok protestuje. Nie je to nič nenormálne, áno každé dieťatko sa rado nosí, ale toto si odvyklo na fyzický kontakt a nepáči sa mu doťahovanie šatky či obopínanie nosiča. Treba začať rovnako pomaly ako v prvom bode. Dieťatko do šatky či nosiča dávame ideálne oddýchnuté, napapané, vycikané!
- Nedostatok podnetov pri viazaní
Väčšie deti keď už objavujú svet musia mať neustály prísun podnetov. Skúste viazať pri nejakej detskej pesničke, pred zrkadlom alebo si zoberte všetko von a naviažte šatku vonku.
- Až príliš veľa podnetov pri viazaní
Opačný prípad ako v predošlom. Dieťatko nie je ešte pripravené na viazanie v kaviarni, či vonku. Ideálne je keď si ho naviažete doma v tmavšej zastretej miestnosti za pomoci bieleho šumu.
- Nesprávne zvolený úväz – napríklad kolíska
Niekedy to chce proste zmenu. Viažete stále KSK a už to omrzelo aj vás alebo bábätko. Vyskúšajte niečo nové. Navštívte podpornú skupinu či workshop viazania a naučte sa niečo ďalšie.