Nie každé nosenie je správne a napomáha ku správnemu vývinu dieťatka. Rozlišujeme ergonomické a neergonomické nosenie detí.
Ergonomické – zdravé nosenie detí
Slovo ergonomické v pojme súvisiacim s nosením znamená také nosenie detí, ktoré plne rešpektuje ich a nositeľovu anatómiu tela a plne sa prispôsobuje ich aktuálnemu vývojovému štádiu. Rešpektuje ich prirodzené a optimálne fyziologické držanie tela.
Neergonomické nosenie je presný opak, nerešpektujúce a nosiaca pomôcka stavia dieťatko do pozície, ktorá pre neho nie je prirodzená, optimálna.
Neergonomické nosenie detí
Neergonomické nosenie detí nie je len nosenie v nesprávnej nosiacej pomôcke. Je to aj nosenie, keď pozorujeme zlý úväz, alebo zle nastavený ergonomický nosič a tým pádom aj napriek správnej nosiacej pomôcke je nosenie nesprávne.
Samozrejme nevhodnou variantou na nosenie predstavuje klokanka, prípadne jej hybrid.
Ak nosič neumožňuje správne podsadenie a správnu pozíciu bedrových kĺbov a tiež neumožňuje chrbátiku prirodzenému zakriveniu v jeho aktuálnej vývojovej fáze, nemožno túto pomôcku považovať za správnu.
Keďže je na trhu množstvo nosičov a nie ste si chrbtovou opierkou isté, takým úplne základným testom vhodnosti je preloženie nosiča na polovicu v časti opierky. Ak to ide jednoducho a nosič ostáva v preloženej pozícii je to prvý ukazovateľ, že opierka by mohla byť dostatočne prispôsobivá pre chrbátik dieťatka (samozrejme dôležitý je aj strih atď, ale ak ste sa s nosičom s ktorým mamička prišla nestretli, zdá sa vám dostatočne široký medzi nožičkami, tak je to jednoduchý test vhodnosti, pozor však niektoré klokanky sú šité z viacerých dielov a teda neprehýbajte v spoji, ale cez stred bez spoja).
Tiež látka/šatka medzi kolienkami by mala dosahovať optimálnej pozície (viac v článku o bedrových kĺboch).
Klokanky okrem toho, že neumožňujú správne postavenie kĺbov tiež vyvíjajú neúmerný tlak na genitálie dieťaťa.