- Nosiče plne prackové – vždy si bedrový pás zapíname pred sebou, tak aby sme videli pred sebou na sponu. Použijeme všetky bezpečnostné prvky, ktoré nosič ponúka- istiace bezpečnostné gumičky, zámky, zaistenia popruhov, až po odkontrolovaní bezpečnostných prvkov a hlasného zacvaknutia spony pretočíme bedrový pás do pozície akú potrebujeme. Bedrový pás zabezpečuje optimálne spevnenie a podporu krížov ak prechádza cez stred pupka a zozadu fixuje kríže cca 8 cm nad kostrč. Ideálne spevnenie dosiahneme ak, čo najviac nám dosahuje polstrovanie po obvode- samotný popruh nie je úplne dostatočným spevnením, preto ak je možnosť, pri objemnejších postavách uprednostňujeme výrobu na mieru. Bedrový pás musí ísť kolmo na os tela, nie zo šikma a musí byť dostatočne zatiahnutý, na tesno, na jeden prst. Vtedy sú kríže zafixované, a správne rozložené ťažisko. Samozorejme opäť je tento bod individuálny a platí tak na 80% nosiacich rodičov, pri kojení si posúvame bedrový pás na nižšie na bedrá, ak ho neposunieme a použijeme len popruh pod pažou, dieťatko je v zlej pozícii na satie a prehĺtanie, môže zbytočne prehltnúť veľa vzduchu, zle sa mu odgrguje, takže na kojenie odporúčame posunutie bedrového pásu na optimálne dosiahnutie správneho prisatia a prehĺtania.
Tiež pri špecifických prípadoch ako je pruh, po cisárskom reze, operáciách, problémoch s chrbticou atď toto nastavenie nemusí byť pohodlné, preto v takýchto prípadoch si často krát musí nositeľ pre seba nájsť vhodnú polohu. V takýchto situáciách nenaprávame bedrový pás, ale ohliadame na nositeľove špecifické potreby a skúšame pre neho nájsť vhodné nastavenie. Tiež ak sa sťažuje na bolesť krížov pri nosení alebo inej časti chrbta a neprechádza to, niekedy stačí, že je mierna odchýlka pri pomere jednotlivých častiach chrbtice a je nutné nosič nastaviť tak, aby nosenie bolo pohodlné. Netrváme v tomto prípade na výške umiestnenia bedrového pásu a ani na výške umiestnenia dieťatka, podstatný je pre nás komfort nositeľa, keďže potrebujeme dosiahnuť pre neho vhodné ťažisko.
Pri nosičoch viazacích je to obdobné, len postup nasadzovania nosiča sa líši. Bedrový pás je v tomto prípade viazací a musíme opäť dosiahnuť ideálne spevnenie chrbtice a rozloženie ťažiska. U šatiek dbáme na precízne dotiahnutie, aby sme si zafixovali chrbát a dáme pozor na uvoľnený úväz a výšku uviazania dieťatka. Ak naviažeme len pod zadoček, alebo úväz bez fixácie krížov, fixácia chrbta nebude vyhovujúca zo zdravotného hľadiska pre nositeľa ideálna na dlhšie nosenie. Úväzy na bok a nosenie v nosičoch na boku tiež predstavujú pre nositeľa jednostrannú záťaž na bedrový kĺb a chrbticu, preto ich volíme len na kratšie poponášanie. Chrbtica sa pri nich mierne vychyľuje do strany a teda na dlhé nosenie nie sú zo zdravotného hľadiska nositeľa vhodné.
- Ak máme správne nastavený bedrový pás, nasleduje nastavenie opierky. Dávame pozor na chrbátik dieťatka, nesťahujeme ho príliš- chrbátik musí byť vo svojej správnej polohe vzhľadom na vývojové štádium. Opierka musí u detí ktoré nedržia hlavičku a detí aspoň do 6-teho mesiaca fixovať krčnú chrbticu a hlavičku do ¼ ideálne, minimum je spodná časť hlavičky. Práve kvôli otrasom, záklonom ako sme už písali v textoch vyššie. Nesmie byť medzera medzi opierkou a hlavičkou, tá musí byť zafixovaná, u detí, ktoré už pretáčajú hlavičku s vôľou na jej pretáčanie. Pri novorodencoch v šatke fixujeme hlavičku podpornou zloženou látkovou plienočkou, alebo iným fixačným kusom látky. Pri deťoch, ktoré ešte nedržia hlavičku vždy dbáme na dotiahnutie úväzu, aby hlavička nemohla ísť do záklonu, čo je veľmi nebezpečné z neurologického hľadiska.
Nikdy nenosíme so zaklonenou hlavičkou ani staršie dieťa!!!
- Skontrolujeme chrbátik dieťatka- opäť prihliadame na vývojové štádium chrbtice. U novorodencov pôjde chrbátik do C, je plne zaguľatený vrátane krčnej chrbtice. Okolo troch mesiacov sa chrbátik už vyrovnáva a krčná chrbtica už nie je zahnutá, teda úplny tvar C je nemožný a z lekárskeho hľadiska toto označenie tvaru chrbtice je nesprávne, ak už nastane vyrovnanie krčnej chrbtice. Chrbátik je stále zaguľatený, ale nie celá chrbtica ako u novorodenca, krčná chrbtica je už vystretá, preto tento tvar je už zaoblené J. Chrbát stále nie je rovný, ale podopretie chrbátika v nosiči, či šatke už by nemalo dovoľovať plne zaguľatený chrbátik, aby vplyvom gravitácie nedochádzalo k posunu stavcov, chrbát musí mať oporu. Okolo roka, keď už chrbtica má svoje typické S zakrivenie a dieťa chodí už sa snažíme podporovať svalstvo ku správnemu držaniu tela. Aby sa prirodzene svalstvo spevnilo, neochabovalo zlým držaním tela. Preto v tomto veku už chrbát bude v bdelom stave rovný, v čase schúlenia a spánku sa svalstvo prirodzene uvoľní, ale dbáme na to aby už nebol plne guľatý, ale podopretý. Je to častá chyba s ktorou sa u starších chodiacich a sediacich detí stretáváme, že napriek vyvinutej chrbtice, svalstvu nebudujeme ich správne držanie tela, ale neopodstatnene zaguľaťujeme chrbátik a neprispôsobujeme nosenie veku dieťaťa.
Tiež z hľadiska držania tela je vhodnejšie nosiť s rukami dnu nosiča, či šatky, je tak zabezpečené správne držanie tela a chrbátika. Pri nosení s rukami dnu je namáhaná hrudná chrbtica, najmä oblasť lopatiek, kde sa môžu vytvoriť spazmy. Samozrejme však sú deti, ktoré sa nosiť dnu s rukami nebudú. Vtedy je lepšie trošku vrch lemu šatky, alebo používať nosič s mäkkou poddajnou opierkou, vtedy sa nosiaca pomôcka prispôsobí a dieťa nie je v strnulej polohe. Najmä pri dlhšom nosení mu to spôsobuje diskomfort a možné stuhnutia chrbátika. Nosiť s rukami von určite pri sediacich deťoch je prirodzené, ale mali by sme dbať na pohodlnosť dieťatka, prípadne na spánok sa snažiť dať rúčky dnu.
- Bedrové kĺby- sledujeme správne postavenie kĺbov. Či už v šatke alebo nosiči, tak ako bolo písané aj v časti o bedrových kĺboch. Kolienka idú mierne vyššie ako zadoček, tak aby sme mali tvar písmena M. Pri starších deťoch je stále za správne postavenie kĺbov považovaná aj úroveň so zadočkom, kedy vytvára kĺb s osou tela 90°. Naopak za nesprávne je už príliš veľké podsadenie- prepadnutie, kedy kĺby sú rozťahované, namáhané a polohou je vyvíjaný tlak na kostrč a kríže dieťatka. Tvar M by nemal ísť do extrému až do tkz. Obráteného W. U novorodencov a detí do cca 9 mesiacov bude podsadenie výraznejšie. Keď sa vývoj jadierok v bedrovom kĺbe plne uzavrie podsadenie bude stále do M, ale stačí ak je zadoček mierne pod kolienkami.
- Vždy kontrolujeme všetky poistky na nosiči, aj keď ho nastavujeme mamičke vysvetlíme jej aké je ich používanie dôležité. Pri šatke kontrolujeme uzol a jeho správne umiestnenie a pevnosť. Vždy radšej viažeme kvôli bezpečnosti na dva uzly. Radíme rodičom vždy pravidelne si skontrolovať svoju nosiacu pomôcku a ošetrovať len podľa pokynov výrobcov.