Nie je jedno, ako nosíme – ako je to správne?
Z psychologického hľadiska je akýkoľvek spôsob nosenia bábätka lepší ako nenosiť ho vôbec. Nosenie mu…
Pod pojmom neergonomické pomôcky máme na mysli nosiče, ktoré majú vystuženú chrbtovú opierku, čím neumožňujú správny vývoj chrbtice, nepodporujú správnu polohu bedrových kĺbov, umožňujú nosenie tvárou od nosiaceho, majú nízku nosnosť. Tieto nosiče nazývame bežne Klokanka. Klokanka sa vyznačuje tým, že má málo látky medzi nôžkami, čiže sa dieťatko nemôže dostatočne rozkročiť, a zabezpečiť tak prirodzenú polohu bedrových kĺbov. Väčšina má aj vystuženú chrbtovú opierku a dieťatko sa nemôže hlavne v prvých mesiacoch života správne zaguľatiť a je zbytočne šponované do vzpriamenej polohy. Nosiče sú zväčša bez bedrového pásu a umožňujú nosenie len vpredu.
Hybridné nosiče sa už snažia podobať na ergonomické nosiče, avšak stále majú črty klokanky. Ide hlavne o vystužený chrbátik a málo látky medzi nôžkami. Ak aj v prvých 3 mesiacov sa zdá rozkročenie dieťatka v poriadku, vystužená chrbtová opierka zabraňuje podsadeniu a zaobleniu chrbátika, čiže dať dieťatko do prirodzenej fyziologickej polohy. Tieto nosiče už majú aj bedrový pás a umožňujú aj nosenie na boku, na chrbte a vpredu. Bohužiaľ umožňujú aj nosenie tvárou od nosiaceho.
Ergonomické pomôcky sa vyznačujú tým, že podporujú prirodzený fyziologický vývoj dieťatka. Plne rešpektujú prirodzené polohy novorodenca, a ďalej sa prispôsobujú jeho vývoju. Čiže správnu polohu bedrových kĺbov, potrebnú oporu chrbtice a rešpektovanie jeho postupného vývoja, nosenie tvárou k nosiacemu, blízkosť a bezpečnosť pred okolitými vplyvmi, podnetmi a počasím.
Je ich nespočetne veľa druhov, rozdeľujú sa aj podľa materiálu, vhodnosti pre určitý vek, spôsob nosenia:
Šatky na nosenie – sú ideálna pomôcka na nosenie detí, hlavne novorodencov a malých detí do 6 mesiacov. Vďaka rôznym prímesiam a gramážam však unesú aj ťažšie deti, a tak sa ich výhodám môžu tešiť aj mamičky s veľkáčmi. Šatka ideálne obopne telo dieťatka, poskytne mu oporu a bezpečie, kontakt s matkou. Výborne sa v nich dojčí, môže sa využiť aj ako hacka. Vhodne zvolené úväzy umožňujú nosenie vpredu, na boku i na chrbte nosiaceho, taktiež tandemové nosenie detí. Dôležité je zvoliť správnu veľkosť šatky, úväz a aj gramáž.
Ring sling – šatka na nosenie detí ukončená na jednom cípe kovovými krúžkami. Určená na ponášanie na jednom pleci. Sú však aj úväzy, kde RS prechádza cez obe plecia, umožňuje nosiť vpredu, nabok i na chrbte nosiaceho. Veľmi praktické riešenie pri presunoch z auta von, nosenie chodiaceho dieťatka či v lete.
Ergonomické nosiče – sú praktické pomôcky. Ich rozdelenie je podľa veľkosti, zvoleného materiálu či spôsobe zapínania/viazania.
Nosiče štandard s novorodeneckou vložkou– súčasťou nosiča je externá alebo integrovaná novorodenecká vložka a umožňujú nosenie novorodenca, respektíve od 3500g.
Nosiče medziverzia-nosiče sú určené pre deti cca 8-10 mesiacov ktoré už nepotrebujú novorodeneckú vložku, bežná štandard verzia im je už nedostačujúca, ale toddler verzia ešte veľká. Čiže vypĺňajú medzi obdobie, kým deti dorastú do väčšej verzie.
Nosiče toddler verzia– nosiče sú určené na nosenie detí väčších rozmerov. Ich nosnosť je do cca 25-30kg, vhodné sú od konfekcie 86ú92, čiže zhruba od 18 – 24 mesiacov. Ich konštrukcia je určená na nosenie detí s vyššou váhou, čiže majú širší bedrový pás a hrubšie polstrovanie ramenných popruhov.
Nosiče rastúce– nosiče svojou konštrukciou umožňujú nastavenie šírky a výšky chrbtovej opierky podľa veľkosti a veku dieťatka. Niektoré sú vhodné už od narodenia, iné rastúce nosiče suplujú medziverziu a toddler verziu a sú vhodné od 5 mesiacov. Ich výhoda je v tom, že si zabezpečíte jeden typ nosiča a ten rastie spolu s dieťatkom.
Nosiče šatkové – na výrobu nosiča sa použila vhodná šatka. Ideálna je s gramážou od 250g a hustejšou väzbou tkania. Vyrábajú sa z nich rôzne typy nosičov. Nie je vhodná každá šatka a ani každá prímes šatky.
Nosiče bavlnené– na výrobu sa použila kvalitná vysoko záťažová bavlna, certifikovaná na tento druh výrobku. Zväčša sa používa biobavlna alebo organická bavlna.
Nosiče kombinované– ide o kombináciu šatkoviny a bavlny, väčšinou je chrbtová opierka podšitá bavlnou, prípadne aj bedrový pás či popruhy sú bavlnené, taktiež doplnky ako slintáčiky, kapucňa a kapsička na drobnosti.
Nosiče prackové- nosiče, ktoré sa na telo nosiaceho pripevňujú prackami na bedrovom páse aj na ramenných popruhoch.
Nosiče viazacie- mei tai, wrap tai, sú to nosiče, ktoré sa na telo nosiaceho pripevňujú viazaním pásov, sú vyrobené buď z bavlny alebo so šatkoviny. Je to kombinácia nosiča a šatky.
Nosiče poloprackové- sú to nosiče, kde sa bedrový pás pripevňuje prackou a ramenné popruhy sa viažu.
Nosiče bez bedrového pásu- nosiče bez bedrového pásu sa na telo nosiaceho upevnia len pomocou hrudnej spony. Dieťa sa vkladá do chrbtovej opierky nosiča, ramenné popruhy bývajú pevne prišité. Ide o typ nosiča vhodný pre tehotnú mamičku, ktorá nosí aj druhé dieťa a bedrový pás by jej už zavadzal. Taktiež je vhodný na krátke poponášanie chodiacich detí.
Babyvak- podobný spôsob ako ring sling, ale telo vaku je ušité ako korýtko a umožňuje nosenie v horizontálnej polohe, ktorá nie je vždy bezpečná.
Hipseat- bedrový pás so sedákom pre poponášanie chodiaceho dieťatka, ak sa nepoužije pribalená opierka a dieťa je na boku nosiaceho, je to výborná pomôcka na prenos unaveného chodca napríklad z ihriska či škôlky.
Turistický nosič/krosná- nosič určený na horskú turistiku a vychádzky do prírody. Má svoje opodstatnenie aj obľúbenosť, treba však dbať na to, že je vhodný pre už samostatne sediace deti a dostatočne veľké. Chýba tu kontakt s nosiacim, ale pri turistike.
Šatky rozdeľujeme podľa rôznych kritérií. Poznáme nízkogramážové šatky, vhodné pre novorodencov, stredne gramáže určené pre väčšie batoľatá a vysokogramážové šatky na nosenie starších detí. Rozdeľujú sa aj podľa použitej väzby či použitej prímesy pri výrobe, taktiež spôsobu tkania – ručne tkané šatky, strojovo tkané šatky.
Ručne tkané šatky- sú šatky tkané ručne na stavoch, majú výborné vlastnosti pri viazaní, špecifické väzby či vzory a ako sa hovorí, dušu tkáča. Tkajú sa v obmedzenom počte či dĺžke a preto je ich cena vyššia.
Strojovo tkané šatky- sú tkané na mechanických stavoch, kde je možné utkať požadovanú dĺžku vo veľkých baloch. Tým sa cena šatky dokáže znížiť aj o viac ako polovicu oproti ručne tkaným šatkám. Stroje ponúkajú vyšší výber väzieb a vzorov.
Pevné šatky- šatky s pevnou väzbou, tkané z bavlny alebo s rôznymi prímesami, bez pruženia, prípadne len jemným pružením spôsobeným tkaním, nie materiálom.
Elastické šatky- šatky sú s prímesou elastanu, sú vhodné na nosenie novorodencov a pohodlné do cca 9kg.
Nízko gramážové šatky- nízko gramážové šatky sú ideálna voľba pre novorodenca. Väčšina výrobcov používa gramáž 190, 210, 220 a 230g/m2. Vyskytnú sa aj 150,175, 185g/m2 a iné nižšie gramáže. Šatky sú tenké, ľahko sa viažu a netreba ich zanášať, prípadne len mierne.
Stredne garmážové šatky- stredná gramáž začína u 230g/m2. Sú určené ako na novorodencov, tak aj väčšie batoľatá. Sú to tzv. šatky na celé nosiace obdobie. Vyrábajú sa v rôznych prímesiach , veľkostiach a väzbách.
Vysoko gramážové šatky- šatky s vysokou gramážou sú vhodné na nosenie ťažších detí, nie sú vhodné pre novorodencov. Sú buď redšie a vzdušne tkané, čo potom spôsobuje pocit deky, alebo sú tenké a veľmi husto tkané. Tieto šatky zväčša treba zanosiť.
Podľa veľkosti: Výber dĺžky (veľkosti) šatky závisí od úväzov, ktoré chcete viezať a tiež od Vašej konfekčnej veľkosti. V tabuľke nájdete aj rozdelenie podľa typov úväzov a Vašej veľkosti. Najuniverzálnejšou veľkosťou je veľkosť 6 – 4,6 m. TABUĽKA
BAVLNA
Býva ako východisková priadza v prímesiach. Je priedušná, relatívne pevná a je schopná absorbovať pomerne veľa tekutiny. Svoju odolnosť si zachováva aj za mokra. Nie je pružná, nehreje a krčí sa.
Prirodzené vlastnosti bavlny však možno významne ovplyvniť výberom kvalitného východiskového materiálu a spracovaním.
Česaná bavlna- je jemná, splývavá a vzdušná. Má výborné termoregulačné vlastnosti a je vhodná aj na leto.
Egyptská bavlna- ako u všetkých prírodných vlákien, za najkvalitnejšie sú považované dlhovláknové druhy bavlny bežne označované ako “mako“ alebo tiež “egyptská“ bavlna. Sú náročnejšie na pestovateľské podmienky a sú preto drahšie. Šatky sa vyznačujú hebkosťou, priedušnosťou a jemnosťou.
Organická česaná biobavlna- šatka má výborné termoregulačné vlastnosti. Pot a vodu vsiakne a odvedie na povrch. Bavlna je pestovaná a spracovaná podľa prísnych kritérií. To znamená, že je použité pri pestovaní čo najmenšie množstvo pesticíd a toxických látok, a kladie sa dôraz na ekologické poľnohospodárstvo.
Mercerovaná bavlna- je druh upravenej bavlnenej priadze, ktorá je pevnejšia, odolnejšia a najmä tvarovo oveľa stálejšia ako bežné bavlnené priadze. Mercerovaná bavlna má hodvábny lesk. Vyrába sa tak, že sa bavlnená priadza naťahuje v roztoku hydroxidu sodného. Tento postup si dal v roku 1851 patentovať britský chemik John Mercer, podľa ktorého sa táto úprava nazýva. Šatky sú nosné, tenké a lesklé ako hodvábne.
HODVÁB
je prírodné proteinové vlákno, ktoré vzniká z výlučkov snovacích žliaz húseníc niektorých nočných motýľov.
Húsenica produkuje hodváb, aby si z neho vytvorila zámotok-kokón, v ktorom prebieha jej premena na motýľa. Zo zámotkov chovanej Priadky morušovej sa získava prírodné hodvábne vlákno dvojakej kvality: dokonale hladké, jemné, splývavé a lesklé vlákna z prostrednej časti zámotku – gréž (medzi pletacími priadzami ho často nájdete pod anglickým menom mulberry silk – hodváb morušový) a nepravidelné, zrnité a matné hodvábne vlákna z hornej a vnútornej časti zámotku – buret.
Okrem hodvábu domestikovanej Priadky morušovej poznáme aj divý alebo “planý“ hodváb – tussah. Ten sa získava zberom opustených (a vyletujúcim motýľom potrhaných) zámotkov rôznych divožijúcich druhov Priadok, najčastejšie Hodvábnika dubového, ktorý voľne žije v Číne, Indii a Japonsku. Tussahový hodváb má rovnaké vlastnosti ako hodváb priadky morušove,j ale je zvyčajne hrubší, tvrdší a odolnejší. Navyše môže byť prirodzene farebný.
Za svoje mimoriadne kvality vďačí hodvábne vlákno svojej konštrukcii. Má trojuholníkový prierez a tak láme svetlo ako hranol. Vrstvičky bielkoviny na povrchu mu navyše dodávajú perleťový lesk. Pritom je toto najtenšie prírodné vlákno pevnejšie ako oceľové vlákno rovnakej hrúbky.
Vlákno prírodného hodvábu patrí k najušľachtilejším a najjemnejším z prírodných vlákien. Hodváb je mäkký, priedušný a má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje. Hodváb sa v šatkách na nosenie používa s bavlnou, ale často sa tká aj s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom. Toto spojenie je obojstranne výhodné. Zatiaľ čo tieto materiály zjednodušujú údržbu chúlostivého hodvábu, on im poskytuje svoj nádherný lesk a mimoriadnu pevnosť.
Je dobré vedieť, že čistý „mulberry“ hodváb je spomedzi materiálov používaných na výrobu priadzí asi najcitlivejší na nosenie aj údržbu. Naopak tussah a buret znesú aj tvrdšie zaobchádzanie.
Moulberry silk – čistý hodváb, šatky sú jemné, lesklé, luxusné. Pri viazaní kĺžu a šmýkajú sa. Treba častejšie doťahovať úväz. Sú krčivé, takže vyžadujú časté žehlenie, pranie v rukách do 30 stupňov jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Bourette silk – surový hodváb, šatky sú mierne tvrdé, ale rýchlo zmäknú a ostanú poddajné, akoby mokré po zanosení. Priadza bourettu je hrubá, nerovnomerná čo vytvára nopky a jedinečnosť povrchu, jeho drsnosť. Nevyžadujú tak časté žehlenie a údržbu. Znesú aj bojové podmienky, keď nie je žehlička po ruke. Pranie v rukách do 30 stupňov jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Toussah silk – divý hodváb, šatky sú tvrdé, potrebujú zanosiť viac ako buretový hodváb. Majú viac nopkov a zhrubnutí, šatka je pevná a výborne nosná. Je dosť krčivá, ale zanosením sa to zlepší. Pranie v rukách do 30 stupňov v jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Ľan
patrí medzi najstaršie kultúrne plodiny. Vďaka svojim vlastnostiam bol na výrobu látok využívaný už v starom Egypte.
Až do 19. storočia bol základnou textilnou plodinou v Európe. Pestuje sa nielen na textilné účely, ale aj pre liečivé olejnaté semená. Rastie veľmi dobre aj bez hnojenia a používania pesticídov.
Ľanové vlákna sa získavajú zo stoniek rastlín a sú pevnejšie, dlhšie ale menej pružné a tvrdšie ako bavlnené. Sú prirodzene hladké a rovné. Ľan je za mokra až o 30% pevnejší ako za sucha.
Ľanové priadze sú zvyčajne nerovnomernej hrúbky a pomerne tvrdé. Ich vynikajúce vlastnosti, najmä priedušnosť, nasiakavosť a chladivosť ich predurčujú na letné šatky. Za najväčšie negatívum ľanových šatiek sa považuje ich veľká krčivosť a dlhé obdobie zanosenia, keďže sú dosť tvrdé a drsné.
Spracovanie ľanu je náročnejšie ako spracovanie bavlny a preto sú ľanové priadze drahšie ako bavlnené.
Konope
Ešte v 30. rokoch 20. storočia bolo konope vďaka svojej mäkkosti a trvanlivosti druhou najpoužívanejšou prírodnou látkou. Z konopného plátna sa vyrábali odevy, plienky, posteľná bielizeň aj bytový textil. Levi Strauss z neho ušil svoje prvé džínsy. Museli vydržať nosenie kalifornskými zlatokopmi, ktorí často celý deň stáli po kolena vo vode.
Konopné šatky majú v lete chladivý efekt, v zime naopak nevymrznú. Svojou schopnosťou odvádzať pot sa konopné šatky podobajú moderným syntetickým termo-materiálom. Sú ale hladké na dotyk, odolávajú teplu a dokážu zadržať až 1OO % nebezpečného UV žiarenia. Sú antistatické, čo uľahčuje ich údržbu.
Vďaka tomu, že vlákna neobsahujú bielkoviny, sú šatky prirodzene chránené pred napadnutím moly. Obsah kyslíku zase nedovoľuje tvorenie anaerobných baktérií a prítomnosť oleja pomáha tlmiť kožné plesňové ochorenia Sú preto veľmi vhodné pre alergikov..
Po zanosení šatky ich už netreba tak veľmi žehliť ako v štádiu zanášania. Šatka zmäkne a ostane akoby flanelová. Čo sa údržby týka, je menej náročná ako ľan.
Bambus
Bambusové priadze si pre svoje výborné vlastnosti v posledných rokoch získali značnú obľubu.
Sú veľmi savé a podobne chladivé ako ľan. Vlákno je pevné a prirodzene antibakteriálne. Bambusové vlákna možno získať dvoma spôsobmi. Tradičným odlúčením prírodných vlákien z rastliny, ale aj moderným postupom, pri ktorom sa vlákno vyrobí „umelo“. Toto je najčastejší prípad bambusových priadzí, ktoré sú vyrobené z bambusovej viskózy.
Šatky z prírodného bambusu sú celkom pevné a nosné. Šatka je jemná na dotyk a netreba zanášať tak ako ľan, či hodváb. Vlákna sa však rýchlo opotrebovávajú. Viskózový bambus je jemný a málo nosný, celkom krčivý a používa sa hlavne do nízkogramážových šatiek
Viskóza
Viskózové vlákno (CV), čiže zvláknená, chemicky čistá celulóza (v USA rayon) sa vyrába podobne ako syntetické vlákna. Len východisková surovina nie je ropa.
Rozomletím dreva, najčastejšie smrekového a jeho chemickou úpravou sa pripraví tekutá masa čistej celulózy a tá sa pretlačí cez veľmi jemné trysky. Stuhnutím pramienkov hmoty vzniká vlákno. Viskózové vlákno je teda pôvodom prírodné vlákno vytvorené umelou cestou. Viskózové vlákno je mäkké, savé a netvorí sa v ňom statická elektrina. Za sucha je rovnako pevné ako bavlna, za mokra sa ale jeho pevnosť znižuje až o 50%. Jeho hlavnou nevýhodou je značná krčivosť a malá odolnosť.
Rôzne druhy viskózy sa získavajú z rôznych východiskových drevín. Medzi priadzami môžete okrem jednoduchej a bambusovej viskózy stretnúť napríklad aj lyocel a modal, čo sú viskózy s vylepšenými vlastnosťami z bukového a brezového dreva. Viskózové priadze sú hladké, lesklé a splývavé.
SEACELL
Tkanina z morských rias SEACELL ™ obsahuje viac minerálov , vitamínov a stopových prvkov ako ktorýkoľvek iný prírodný produkt a pozitívne stimuluje vonkajšiu vrstvu celého organizmu . Tkaniny z morských rias pri silnom tlaku aktivujú výťažky z mora , ako sú aminokyseliny , jód a minerálne soli. Tieto cenné látky blahodarne pôsobia na pokožku a chránia pred vonkajšími vplyvmi. Znižujú poškodenie kože a predčasné starnutie pokožky spôsobené voľnými radikálmi.
Vlákna sú ľahké a príjemné na dotyk , úžasné na holej koži a majú krásny penový vzhľad. Šatka je pevná, ale jemná a vzdušná, ľahká na údržbu! Netreba sa báť zmrzliny v lete , pretože šatky je možné prať v práčke na 30 stupňov .
Šatka je nádherne nadýchaná, ale pevná a je potreba zanosiť. Po opratí sa akoby aktivovala typická vôňa mora. Šatka trochu zmäkne a výborne sa s ňou viaže. Je skvelá pre väčšie detičky aj na letné obdobie. Trochu viac sa krčí, hlavne v štádiu zanosenia. Treba dávať pozor na sklady.
TENCEL
TENCEL® je lyocell vlákno z továrne Lenzing . Je botanického pôvodu, keďže sa extrahuje zo surového materiálu dreva. Výroba vlákien sama o sebe je veľmi ecofriendly , vzhľadom k systému so spätnou väzbou. Textílie Tencel® sú viac absorpčné ako bavlna , mäkšie ako hodváb a chladnejšie ako ľan. Vzhľadom k tomu, že vlákno má hladký povrch, je povrch šatky mäkký a jemný a zabraňuje podráždeniu koži. Vďaka jedinečnej štruktúre, úplne prirodzene absorbuje vlhkosť a tú odvádza von od tela. S TENCEL® nemajú baktérie žiadnu šancu. Dokonalé odvádzanie vlhkosti na povrch šatky zabraňuje rastu a rozširovaniu baktérií. Všetko úplne bez chemikálií .
Šatky sú jemné a pevné zároveň. Sú skvelé na leto, nie sú tak krčivé ako Seacell, ľan či hodváb. Sú mäkšie, netreba zanášať. Recenzia pribudne časom.
REPREVE
Repreve je polyesterové vlákno, vyrobené zo 100% recyklovaných fliaš na vodu. Je to certifikované a bezpečné vlákno. Má za úlohu zvýšiť trvanlivosť a odolnosť materiálu. Výborne odvádza vlhkosť, rýchlo schne a netreba tak často prať. Do šatiek sa pridáva na zvýšenie nosnosti, priedušnosti, odolnosti. Je vhodná na leto, na celé nosné obdobie. Nie je nutné tak často prať a vôbec netreba žehliť. Výborné riešenie na dovolenky či turistiku. Pri prvom použití odporúčam vyprať aj dvakrát, aby sa vlákna zbavili toho plastového poťahu. Šatka rýchlo mäkne, je poddajná, ale nešmýka sa. Uzol výborne drží, aj posuvný pri ťažšom dieťati. Nevýhodou sú žmolky, ktoré sa postupne začnú objavovať.HODVÁB
je prírodné proteinové vlákno, ktoré vzniká z výlučkov snovacích žliaz húseníc niektorých nočných motýľov.
Húsenica produkuje hodváb, aby si z neho vytvorila zámotok-kokón, v ktorom prebieha jej premena na motýľa. Zo zámotkov chovanej Priadky morušovej sa získava prírodné hodvábne vlákno dvojakej kvality: dokonale hladké, jemné, splývavé a lesklé vlákna z prostrednej časti zámotku – gréž (medzi pletacími priadzami ho často nájdete pod anglickým menom mulberry silk – hodváb morušový) a nepravidelné, zrnité a matné hodvábne vlákna z hornej a vnútornej časti zámotku – buret.
Okrem hodvábu domestikovanej Priadky morušovej poznáme aj divý alebo “planý“ hodváb – tussah. Ten sa získava zberom opustených (a vyletujúcim motýľom potrhaných) zámotkov rôznych divožijúcich druhov Priadok, najčastejšie Hodvábnika dubového, ktorý voľne žije v Číne, Indii a Japonsku. Tussahový hodváb má rovnaké vlastnosti ako hodváb priadky morušove,j ale je zvyčajne hrubší, tvrdší a odolnejší. Navyše môže byť prirodzene farebný.
Za svoje mimoriadne kvality vďačí hodvábne vlákno svojej konštrukcii. Má trojuholníkový prierez a tak láme svetlo ako hranol. Vrstvičky bielkoviny na povrchu mu navyše dodávajú perleťový lesk. Pritom je toto najtenšie prírodné vlákno pevnejšie ako oceľové vlákno rovnakej hrúbky.
Vlákno prírodného hodvábu patrí k najušľachtilejším a najjemnejším z prírodných vlákien. Hodváb je mäkký, priedušný a má vynikajúce termoregulačné schopnosti – v lete chladí a v zime hreje. Hodváb sa v šatkách na nosenie používa s bavlnou, ale často sa tká aj s vlnou, kašmírom, angorou či mohérom. Toto spojenie je obojstranne výhodné. Zatiaľ čo tieto materiály zjednodušujú údržbu chúlostivého hodvábu, on im poskytuje svoj nádherný lesk a mimoriadnu pevnosť.
Je dobré vedieť, že čistý „mulberry“ hodváb je spomedzi materiálov používaných na výrobu priadzí asi najcitlivejší na nosenie aj údržbu. Naopak tussah a buret znesú aj tvrdšie zaobchádzanie.
Moulberry silk – čistý hodváb, šatky sú jemné, lesklé, luxusné. Pri viazaní kĺžu a šmýkajú sa. Treba častejšie doťahovať úväz. Sú krčivé, takže vyžadujú časté žehlenie, pranie v rukách do 30 stupňov jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Bourette silk – surový hodváb, šatky sú mierne tvrdé, ale rýchlo zmäknú a ostanú poddajné, akoby mokré po zanosení. Priadza bourettu je hrubá, nerovnomerná čo vytvára nopky a jedinečnosť povrchu, jeho drsnosť. Nevyžadujú tak časté žehlenie a údržbu. Znesú aj bojové podmienky, keď nie je žehlička po ruke. Pranie v rukách do 30 stupňov jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Toussah silk – divý hodváb, šatky sú tvrdé, potrebujú zanosiť viac ako buretový hodváb. Majú viac nopkov a zhrubnutí, šatka je pevná a výborne nosná. Je dosť krčivá, ale zanosením sa to zlepší. Pranie v rukách do 30 stupňov v jemnom pracom tekutom prostriedku určenom na hodváb, žmýkanie v uteráku, nesušiť na priamom slnku. Žehliť na miernom stupni bez naparovania a kropenia.
Ovčia vlna
je najprirodzenejší a najdostupnejší prírodný materiál na výrobu priadzí.
Pomer výkon/cena je u ovčej vlny zo všetkých prírodných vlákien najlepší. Ovčia vlna ako prírodný materiál môže mať rôznu kvalitu, ktorá závisí predovšetkým od plemena oviec a časti rúna, z ktorého pochádza. Význam má aj vek ovce. Jahňacia vlna je vo všeobecnosti jemnejšia ako vlna z dospelých jedincov. Priemer vlákna, od ktorého sa odvíja aj jeho mäkkosť a príjemný pocit na pokožke, sa určuje jeho hrúbkou v mikrometroch (mikrónoch). Ľudský vlas má hrúbku asi 80 mikrónov. Hrúbka merinových vlákien sa pohybuje medzi 14-25 mikrónmi.
Ovčia vlna má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. V zime hreje a v lete chladí a preto Vám sveter z tenkej vlnenej priadze výborne poslúži celoročne. Vlna skvelo izoluje aj za mokra, je schopná prijímať a odvádzať vlhkosť a môže absorbovať až 1/3 svojej hmotnosti vody bez toho, aby bola pocitovo mokrá. Je prirodzene pružná, priedušná a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré najlepšie demonštruje fakt, že vlnené odevy ani po opakovanom použití nezapáchajú. Vlnené ponožky sú v tomto ohľade absolútne neprekonateľné. Vlna je vďaka lanolínu antistatická a špinu aj z tohto dôvodu odpudzuje.
Z hľadiska použitia vlny ako textilného materiálu možno za negatívne vlastnosti považovať len jej zníženú odolnosť za mokra a pomalšie schnutie.Vlna je, rovnako ako každé prírodné vlákno, biologicky odbúrateľná. Ovčia vlna je nevhodná pre ľudí alergických na lanolín (tuk z ovčej vlny) a ľudí s atopickým ekzémom.
Merino- jednou z najdôležitejších vlastností merino vlny je udržanie ideálnej mikroklímy. Dokáže dýchať, reguluje vlhkosť a je vzdušná, čo sa nedá povedať o syntetických materiáloch. V zime hreje a v teple dokáže ochladiť a to vďaka schopnosti absorbovania potu a následného uvoľnenia do vzduchu. Ovčia vlna má prirodzené duté vlákno, antibakteriálnu schopnosť, a tiež poskytuje vysokú ochranu proti UV žiareniu. Obsahuje aj lanolín, ktorý ju chráni pred znečistením. Merino vlna je ideálny materiál pre výrobu detského oblečenia, ktoré prichádza do priameho kontaktu s pokožkou dieťaťa.
Jemnosť vlny sa určuje podľa priemeru vlákna, ktorý je meraný v mikrometroch. Vlna z oviec merino je veľmi jemná v rozsahu cca od 14-25 mikronov, veľmi mäkká a málo lesklá. Čím je hodnota nižšia, tým je vlákno jemnejšie. Vlna od 14 – do 21 mikronov sa používa na výrobu oblečenia , ktoré je v priamom kontakte s pokožkou.
Vlna merino, ako aj každá iná vlna, zle reaguje na tepelný šok. Vlnu a výrobky z nej odporúčam prať iba v rukách a pri teplote max 30°C v pracom prostriedku určenom na vlnu, alebo šampónom na vlasy. Pri praní nemeňte teplotu vody a aj pri pláchaní použite vodu rovnakej teploty ako pri praní! Po opratí vlnu, alebo výrobok z nej jemne vyžmýkajte. Vlnu nechajte sušiť prirodzene ( žiaden radiátor či ohrevné telesá ). Pokiaľ sa jedná o hotový výrobok s vlny, odporúčam rozprestrieť na uterák a nechať sušiť vo vodorovnej polohe, aby bol zachovaný pôvodný tvar a dĺžka.
Alpaka- sa svojimi vlastnosťami radí medzi najvyhľadávanejšie prírodné textilné vlákna. V posledných rokoch jej obľuba aj produkcia celosvetovo výrazne stúpa.
Alpaka je domestikovaný druh lamy a patrí do skupiny Ťavovitých. Patria sem o.i. aj ťava dvojhrbá domovom v púšti Gobi a lamy (alpaka, vikuňa, guanako, suri…), ktorých domovom je Južná Amerika. Srsť všetkých týchto zvierat je od pradávna využívaná ako zdroj veľmi kvalitných textilných vlákien.
Za zmienku stojí najmä vlákno z vikune, malej divožijúcej lamy, ktorú zdobí najjemnejšia a najvzácnejšia vlna v živočíšnej ríši. Alpaka je nenáročné zviera a možno ju ľahko chovať vo veľmi rozdielnych klimatických podmienkach.
Vlákna alpaky sú priedušné, majú lepšie izolačné vlastnosti a sú pevnejšie a odolnejšie ako ovčia vlna.
Vlna alpaky má najviac prírodných farebných odtieňov – až 22 farieb v 60 odtieňoch. Hrúbka vlákna alpaky sa pohybuje od 14 do 40 mikrónov.
Hrúbka vlákna je pri posudzovaní alpakovej priadze najvýznamnejším ukazovateľom.
Angora- pochádza zo srsti angorského králika, ktorý napriek u nás zaužívanej predstave, nemusí byť vždy len biely s červenými očami.
Existuje mnoho plemien angorských králikov, ale pre všetky platí, že starostlivosť o ne je veľmi náročná. Ich srsť sa môže zauzľovať, plstnatieť a vypadávať. Preto treba králiky aspoň raz za týždeň upravovať a čistiť, najmä v spodnej časti tela. Angorská vlna sa získava buď strihaním alebo vyčesávaním. Pri vyčesávaní sa získa kvalitnejší materiál, pretože srsť sa nepoškodí a je dlhšia ako pri strihaní. Vyčesávanie je však oveľa drahšie ako strihanie. Pretože cyklus prirodzenej obnovy srsti trvá asi 3-4 mesiace, je možné získať vyčesávaním angorskú vlnu 3x ročne. Prvotriedna angorská vlna na pletenie sa získava len z chrbta zvierat a tvorí asi tretinu srsti, ktorá králikovi rastie.
S hrúbkou 12-16 mikrónov patrí angora medzi najjemnejšie prírodné vlákna. Vlákno je duté a preto je oveľa ľahšie a hrejivejšie ako ovčia vlna. Bohužiaľ, je len málo odolné a nedostatočne pružné. Preto sa prevažne používa v zmesi s vlnou alebo inými materiálmi, ktoré okrem dodania požadovaných vlastností znižujú aj veľmi vysokú cenu výslednej priadze. Angorské vlákna vytvárajú v priadzi nenapodobiteľný, charakteristický efekt, pri ktorom jemné vlákna angory mäkko „plávajú“ nad úpletom. Tento efekt sa populárne nazýva angorská svätožiara a vo svojich priadzach ho dokonale využíva napríklad japonský dizajnér Eisaku Noro.
Kašmír- patrí k najhodnotnejším a najdrahším prírodným vláknam.
Kašmír je územie v oblasti Himalájí, na hranici medzi Indiou, Pakistanom a Čínou, z ktorého sa do Európy po prvý raz dostali látky z miestnej kozej vlny.
Kašmírová vlna sa získava z niekoľkých plemien stredoázijskej kozy domácej (koza kašmírska, tibetská, čiangra…), ktoré pravdepodobne vznikli v klimaticky drsnom prostredí Himalájí. Kašmírové kozy sú nenáročné a odolné zvieratá plne prispôsobené svojim domovským podmienkam. Hoci sa chovajú na rôznych miestach sveta, v inom prostredí obvykle neprodukujú vlnu dostatočne vysokej kvality.
Vlákna najkvalitnejšieho kašmíru sa získavajú vyčesávaním spodnej časti srsti tzv. podsady 1x ročne na jar, kedy sa srsť kôz prirodzene vymieňa a zimná srsť im vypadáva. Priemerná ročná produkcia kašmíru z jedého zvieraťa je cca 300g. Keď porovnáte toto množstvo s priemrne 8 -10 kg vlny z jednej ovce merino, hneď je jasnejšie, prečo je kašmír taký drahý. Hoci veľmi vysoká cena na seba pri posudzovaní nákupu kašmírovej priadze strháva hlavnú pozornosť, je dobré zobrať na vedomie aj vynikajúce úžitkové vlastnosti kašmíru.
Kašmír je veľmi jemný, pružný a mäkký. Jeho priemerná hrúbka je 14 -19 mikrónov. Vďaka svojej stavbe je veľmi kašmír ľahký a oveľa lepšie izolujúci ako merino vlna. Je určite odolnejší ako angora. Kašmír sa často mieša s vlnou a s hodvábom, pretože oba tieto materiály sú lacnejšie a ku kašmíru sa svojimi vlastnosťami dobre hodia. Vlna má rovnaké zloženie, hodváb zas zlepšuje pevnosť kašmíru a dodáva mu lesk.
Je jasné, že priadza z čistého kašmíru je veľmi drahá. Kašmír, napriek mnohým mýtom o jeho údržbe, môžete opatrne ručne prať rovnakým spôsobom ako jemnú vlnu alebo angoru. Treba pritom dávať pozor, aby teplota vody nepresiahla 30° C.
Mohér- je vlna angorskej kozy, ktorá pochádza z Malej Ázie. Jej meno je pravdepodobne skomoleninou slova Ankara.
Angorská koza, ktorá na chrbte naozaj nenosí angoru ale mohér, patrí medzi najchúlostivejšie domáce zvieratá. Veľmi zle znáša vlhko a chlad a jej reprodukčné schopnosti sú obmedzené. V súčasnosti je najväčším producentom mohéru Južná Afrika.
Srsť angorskej kozy s rastúcim vekom hrubne a preto sa najjemnejšie vlákna získavajú z prvých dvoch strihaní kozliat, tj. do 1 roka veku. Získa sa tým mohér najvyššej kvality tzv. kid mohér. Hoci má mohérové vlákno priemernú hrúbku 25-50 mikrónov, väčšina ľudí má pocit, že „neškriabe“. Je to spôsobené tým, že mohérové vlákno je oveľa hladšie ako vlnené, pretože šupinky na jeho povrchu sú veľmi tenké a jemné. Preto tiež mohér vôbec neplstnatie. Mohérové vlákno má charakteristický lesk, je mimoriadne odolné proti opotrebeniu a je veľmi pružné. Uvedené skutočnosti radia mohér medzi prírodné vlákna s vynikajúcimi špecifickými vlastnosťami a veľmi dobrým komfortom údržby.
Vlna – je veľmi obľúbená prímes. Vlnené šatky sú od novoty mäkké a poddajné. Má výborné termoregulačné schopnosti – v zime je úžasne hrejivá a v lete naopak odvádza vodu a teplo od tela. Vlnené šatky v úväzoch nepatrne pružia a vôbec sa nekrčia. Vlna šatke zaručuje veľmi dobrú nosnosť a pohodlnosť na ramenách. Niekoho môže vlnená šatka hrýzť, potom odporúčam zvoliť šatku s merino vlnou, ktorá je vhodná aj pre atopickú pokožku.
Vlnené šatky odporúčam prať na 30 °C v rukách, pri praní nesmie dôjsť k prudkému striedaniu teplôt, šatky sa neodstreďujú a nedávajte ich do sušičky. Po vypraní šatku zabaľte do uteráka a tým z nej vysajte vodu, potom ju rozložte na zem alebo na sušiak – mal by schnúť vo vodorovnej polohe. Vlnenú šatku nie je treba žehliť. Ak budete žehliť, žehlite na najnižšom stupni určenom na vlnu.
Sójové vlákno
Sójové vlákno obsahuje enzýmy, ktoré sa pri kontakte kože s materiálom uvoľňujú a prispievajú k zdravému odpočinku tela. Tento materiál je lesklý, antibakteriálny, má vysokú nasiakavosť, ľahko sa udržiava a oproti bavlne rýchle schne. Sójové vlákno sa pridáva k vlne prípadne kašmíru pre jeho nádherný lesk a zvyšuje odolnosť výrobkov voči žmolkovaniu. Dodáva pevnosť, je na dotyk hladké a chladivé. Jeho prirodzená farba je medová.
Kapok
Kapok je duté vlákno zo semien stromu Ceiba Pentandra. Vlákna dosahujú dĺžky 10-40 mm. Pretože sú asi z 80 % duté, váži jen 0,35 g/cm³ (hovorí sa im aj rastlinné perie, či rastlinný hodváb). Vlákno pozostáva za zmesi ligninu a celulózy, je silne horľavé, má nízkou pevnosť, jemný voskovitý povrch, vysoký lesk, vo vode sa nadnáša a unesie až 36násobok vlastnej váhy. Kapok obsahuje zvláštnu horkú látku, ktorá odpudzuje hmyz.
Rozdelenie väzieb
Podľa väzby vlákna tkaniny rozoznávame takzvanú plátnovú väzbu – plátno, ktorá je najjednoduchšou väzbou. Člnok pravidelne preväzuje osnovné nite hore a dole – v neupravenom stave je rub látky rovnaký ako líc. Osnova je sústava rovnobežne uložených nití, do ktorých sa zanáša člnok alebo sa spracováva splietaním osnovných nití medzi sebou, v osnove možno tkať nielen vlákno rovnakej farby, ale aj rozdielnej, aby vznikol nejaký vzor. Člnok je niť, ktorá sa prevlieka v priečnom smere osnovou a tvorí s ňou spoločnú väzbu, stabilizuje polohu osnovných nití a zaplňuje plochu textílie.
Atlasová väzba – atlas s hladkým povrchom tkaniny. Vytvára sa tým, že sa viazané body nedotýkajú. je hustá, s hladkým povrchom, možno v nej vytvoriť tkaním dekoratívne vzory.
Keprová väzba – kepr tvorí na tkanine šikmé pruhy pravého alebo ľavého smeru. Šatky s keprovou väzbou vynikajú hustotou, pevnosťou v ťahu, odolnosťou v odere a trvanlivosťou.
Ďalej existujú väzby odvodené. Podľa toho, ktoré väzobné body v tkanine prevládajú sa delia väzby na osnovné, útkové a obojlícne.
Šatky na nosenie detí sa na Slovensku tkali už veľmi dávno. Tkanie bola činnosť, ktorej sa obvykle ľudia venovali v zime, v období, keď sa nemuselo chodiť polia obrábať a pestovanie ľanu a konope a ich spracovanie mali u nás veľkú tradíciu. Dalo by sa povedať, že skoro v každom dome by ste v minulosti našli krosná, kolovrátok a ďalšie príslušenstvo. Krosná boli samozrejme jednoduché a väčšina vznikajúcich tkanín tiež, no vedeli na nich tkať i krásne vzory. Neskôr sa tak ako i iné tradičné remeslá, začalo i to tkáčske vytrácať a dnes je iba veľmi málo zastúpené, keďže vybavenie je finančne náročné, tkanie a jeho príprava je časovo (a priestorovo) taktiež náročná, výber a nákup vhodného materiálu je obvykle riešené cez zahraničie, čiže obvykle je treba na toto naozaj nadšencov.
Šatky, ktoré sú ručne tkané, sú pre ich majiteľov takou malou mágiou a nezriedka splnením snov. Prispôsobujú sa pri tvorbe ich majiteľovi, keďže ten má možnosť zvoliť si farebnú škálu, kombinácie farieb, poradie, farby osnovy i útku, materiál, a teda i vlastnosti šatky samotnej, to, či má byť tenučká, vzdušnejšia, alebo naopak, husto tkaná, hrubšia… pri strojom tkaných šatkách túto možnosť samozrejme jednotlivec nemá, a tak sa častejšie stane, že na niektorej šatke sa ľuďom viac páči vzor, na inej zloženie šatky a na ďalšej zase farby. Pri vytváraní ručne tkanej šatky pre toho, kto si ju objednal, takéto dilemy nevznikajú. Dá sa povedať, že tá konkrétna šatka sa vždy tká presne podľa snov a predstáv človeka, ktorý ju vysníval.
Zanášanie pri takýchto šatkách samozrejme závisí od viacerých faktorov, ale i tu platí, že sa obvykle zanášajú veľmi dobre, a pomerne ľahko.
Ľudia, ktorí si šatky ručne tkané kupujú, obvykle vítajú možnosť šatku pomenovať, pretože vznikla z nejakej inšpirácie, z niečoho, čo má človek rád, čo mu pripomína krásnu spomienku, miesta, kam sa rád vracia, či tie, ktoré by rád navštívil, a pod. Pretvárajú teda to najkrajšie, čo majú v duši, do niečoho skutočného, čoho sa môžu dotknúť, do čoho chcú zabaliť i svoje dieťatko a kúsok tej svojej vysnívanej krásy mu odovzdať.
Zatiaľ čo teda rodič vytvára v mysli šatku, a snaží sa jej ideu odovzdať čo najpresnejšie tkáčovi, ten sa snaží ju uchopiť a pracovať s ňou. Ja hovorím, že je to ako tkať sen, ktorý sa mi nesníval a preto treba našľapovať veľmi jemne, aby som nikoho sny nepošliapala. Každý milimeter nite mi prechádza pri snovaní a tkaní rukami, tak ako tomu bolo kedysi. Šatky sa teda tkajú s veľkou láskou, veľkou vášňou a snahou splniť sen.
Ak sa chcete niekedy dotknúť ručne tkaných šatiek, nebojte sa spýtať sa ručných tkáčov i ľudí na stretnutiach nosiacich rodičov. Iba jednu nevýhodu to môže skutočne mať – je to prudko návykové a aj finančne náročnejšie. No mágiu ručne tkanej šatky určite skúste, očarí vás.
Z psychologického hľadiska je akýkoľvek spôsob nosenia bábätka lepší ako nenosiť ho vôbec. Nosenie mu…
Pre dieťa je prirodzené byť v blízkosti svojej matky a nosenie je odpoveďou na jeho…
Pre dieťa je príchod na svet obrovskou zmenou, prestáva byť súčasťou matky a dostáva sa…
To, ako sa matka cíti v čase pôrodu, má nesmierny vplyv na jeho priebeh. Ak je…
Nosenie dieťaťa je z psychologického hľadiska dôležitou súčasťou vzťahovej výchovy a zároveň budovania vzťahovej väzby.…
V tejto časti webovej stránky sme sa zamerali na najzákladnejšie diagnózy, alebo zdravotné obmedzenia, ktoré môžu…
Vždy kontrolujeme dýchacie cesty dieťatka, pri novorodencoch, ale aj starších deťoch a nádche dávame extra…
Nosiče plne prackové – vždy si bedrový pás zapíname pred sebou, tak aby sme videli…
Je to skratka, pre 5 základných bodov bezpečného nosenia. T- tight- tesne- dieťatko nesmie v šatke,…
Pre bedrový kĺb naozaj nestačí rada, tak aby nosič sedel od kolienka po kolienko, už…
Aby sme vedeli pochopiť správnu polohu detského bedrového kĺbu v nosiči, či šatke, najprv pre…
Chrbtica človeka má esovitý tvar. Strieda sa zakrivenie dopredu- lordózy- (oblasť krčnej chrbtice a bedrová chrbtica)…