Obliekame nosenca
Keď už sa nám horúce dni schladili a tuhá zima je ešte ďaleko. Každá mamičky začne uvažovať, ako obliekať dieťatko a ako obliecť seba. Čo kúpiť, ako sa zmestiť do rozpočtu, ako zvoliť univerzálne riešenie, ak nosí aj ďalší člen rodiny. Napíšem svoje skúsenosti, postrehy a informácie zozbierané za 2,5 roka nosenia, čiže z pohľadu mamičky, ktorá riešila jeseň s malým miminkom, väčším batoľaťom, či chodiacou strelou.
Ako obliecť dieťatko/nosenca
Kukla
Je výbornou ochranou nielen hlavičky, ale chráni aj časť tváre, krk a hornú časť hrudníka pred chladom a vlhkom. Ušká dieťatku neprefúka a výborne ju tolerujú aj deti, ktoré majú problém s čiapočkou. Dieťatko si ju nestiahne z hlavičky ako čiapočku a nemusíte viazať pod krkom. Výborným materiálom je merino/bavlna, biobavlna, vlna či bambus /tie sú však tenšie a treba ešte tenkú čiapočku či kapucňu na hlavičku. Taktiež špeciálny materiál outlast.
Capačky a čižmičky
Na nôžky môžeme dať buď vlnené, sofshelové či kožené capačky/čižmičky, ktoré sú väčšinou zateplené kožušinkou. Kožušina má termoregulačné vlastnosti, capačky i čižmičky sú väčšinou vysoké zakončené nápletom, aby sa z nôžky nešmýkali. Často krát sú vhodné i an prvé kroky.
Štucne/návleky na nohy
Slúžia na zahriatie nožičiek, dajú sa jednoducho a rýchlo natiahnuť a môžeme ich používať aj na zahriatie ručičiek v prípade núdze. Využívaj sa aj pri BKM alebo doma pri lození a štvornožkovaní. Sú z rôznych materiálov ako bavlna, vlna, bambus a podobne. Môžete si ich kúpiť, ale aj uštrikovať či uháčkovať.
Funkčné oblečenie
Pomáha zachovať si tepelný komfort a pohodlie. Je výborným základným kúskom oblečenia dieťatka. K dispozícii na trhu sú napr. overaly, legíny, tričká a body. Viete ich využiť buĎ ako spodnú bielizeň, alebo ako jedinú vrstvu do vnútorných priestorov. Pohodlný mäkký materiál oceníte pri viazaní dieťatka do šatky, či nosiča – neťahá a zaručuje dobrý celkový komfort. 🙂
Overaly
Sú podľa mňa skvelá voľba a nevyhnutnosť. Treba si však zvoliť správnu veľkosť a strih. Ak je overal dieťaťu príliš malý alebo úzky, môžete mať problém so správnym podsadením v šatke či nosiči, dieťatko bude nervózne, môže ho overal tlačiť na chodidlá a zbytočne stimulovať reflexné body na nich. Odporúčam zvoliť o číslo väčší, vydrží vám celú jeseň, ale aj zimu. Niektoré, napr. flísové z Lidlu, majú výborne riešené kapucne s jemnou gumičkou, ktorá dobre sedí dieťatku na hlavičke a obopne tváričku dieťatka. Taktiež majú dodatočné zahnutie na ručičky i chodidlá, čiže nemusíte už riešiť rukavičky a capačky.
Rukavičky
Ak je dieťatko nosené na bunde nosiaceho, treba mu určite aj tenké rukavičky, alebo vyhrnúť časť overalu na to určenú. Ak je nosené pod bundou nosiaceho, nie je to nevyhnutné, hlavne malé bábätká majú rúčky vnútri šatky, nosiča pri tele a dostatočne chránené.
Zhrnutie
V zásade platí, že je vždy lepšie viac tenkých vrstiev a podľa potreby pridať alebo ubrať, ako príliš hrubú vrstvu a nemať z čoho uberať, prípadne čo pridať. U nosiaceho dieťatka ide hlavne o to, ako riešiť časti tela, ktoré zo šatky či nosiča vytŕčajú. J Čiže hlavička, krk, rúčky a nôžky. Samozrejme riešime my mamy aj aké body, či treba funkčné bielizeň, ako je to s tým overalom a podobne. Čiže by malo stačiť body, pančušky alebo legínky a ponožky, prechodný overal, vlnené ponožky alebo capačky s kožušinkou /ovčie rúno je skvelé/, čiapočku, na rúčky tenké rukavičky. Svetrík či tepláčiky do tašky, ak by prituhlo, ale to je v závislosti od toho, či bude dieťatko na vás pod bundou, ochrannou kapsou alebo na vašom tele na bunde. 🙂
My sme funkčnú bielizeň nepoužívali, keď bola Eliška malé bábätko. Stačili pančušky aj body bavlnené, na to prechodný overal, o číslo väčší. Overal sme mali buď teplákový/flísový – pod bundu, alebo huňatý chlpatý do kapsy, keď už bola chodiaca. Rúčky bola naučená až do 2 rokov mať pri sebe v šatke či nosiči, takže sme rukavičky neriešili. Tento rok už máme funkčnú bieliezeň, termonohavice či legíny, vlnený sveter či softshelovú bundu a zateplené vyššie topánky. V taške vždy štucne. Nosím ju na mne, keďže sa nosíme pri presunoch.