Váš vytúžený nosič alebo šatka je už doma. Avšak vyskakuje vám veľa nezodpovedaných otázok a potrebujete odpovede na ne. Skúsime zhrnúť najčastejšie otázky mamičiek, rady ako si poradiť s viazaním šatky, nastavením nosiča, čo s bolesťou chrbtice, ako dojčiť a mnoho iných.
Všeobecné pravidlá a otázky
Kedy môžem začať s nosením?
Svoje dieťatko môžete začať nosiť hneď ako vám to bude po narodení dieťatka umožnené. Možno nenaberiete odvahu vytiahnuť šatku či nosič v pôrodnici a tešíte sa na príchod domov, pokoj, pohodlie a podporu. Na nosenie novorodencov sú ideálne šatky na nosenie, keďže dokonale obopnú telo dieťatka, plne sa mu prispôsobia a dodajú oporu a kontakt pri nosení. Taktiež sú nosiče, ktoré majú novorodeneckú vložku – integrovanú alebo externú, prípadne nastavovacie, ktoré sa stiahnutím šnúrky na chrbtovej opierke zúžia a uspôsobia novorodencovi.
Ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro, a s nosením môžete začať aj v batoliacom veku, dokedy vám to dieťatko dovolí. Je vhodné vyskúšať pred kúpou nosiacej pomôcky, v čom sa vy i staršie dieťatko budete cítiť komfortne.
Ako dlho denne môžem nosiť v kuse?
Nie je nijaké pravidlo, ktoré by presne určovalo maximálny pobyt dieťatka v ergonomickom nosiči či šatke. Vždy treba zohľadniť komfort a potreby dieťaťa aj seba, a robiť prestávky na prebalenie či prezlečenie. Z fyziologického hľadiska /prebaľovanie, kŕmenie, hranie/ je vhodné nosiť cca 2 hodiny, samozrejme s rešpektom viachodinového spánku.
Ako obliecť dieťa do nosiča/šatky?
Treba brať do úvahy, že nosič/šatka je ďalšia vrstva na telíčko. V lete je vhodné obliekať prírodné a savé materiály, ideálne z termoregulačnými vlastnosťami. Chrániť pred slnkom časti tela, ktoré sú voľné, hlavičku, rúčky a nožičky.
V chladnejšom období je vhodné viac tenkých vrstiev, prechodný overal, či zimný overal. V prípade, že si dieťatko obliekate do nosiacej mikiny či bundy vynechávate hrubú vrstvu. V teple držíme hlavne časti, ktoré nie sú v nosiči/šatke – hlavičku, nôžky a rúčky. Obliekať dieťatku zvlášť vrch a zvlášť nohavice- pri dupačkách a overaloch vždy zvoliť o číslo väčšiu veľkosť, ináč by mu mohli spôsobovať diskomfort. O obliekaní v konkrétnom období si napíšeme v ďalšom článku.
Je potrebné na nosič, alebo šatku si zvyknúť?
Všeobecne nie je dieťatko, ktoré sa nerado nosí, niektoré si musia aj trošku zvyknúť na nový pocit. Taktiež si veľakrát mamička po pár neúspechoch myslí, že im nosič nesedí, lebo sa v ňou bábätku nepáči. Treba brať do úvahy, že síce je dieťatko nosenec, ale byť nosený v brušku a podstúpiť celý ten rituál s vkladaním a zapínaním nosiča, je úplne odlišné. Dieťatko vníma všetky okolité podnety. Môže byť nervózne z celého toho zapínania, nastavovania a prekladania. Taktiež platí, že dieťatko je ako špongia, keď je nervózna mamička, bude aj dieťatko. Preto si treba urobiť na to čas, nezapínať v náhlivosti, aspoň kým si dieťa na to všetko nezvykne. Samo si to potom obľúbi. Zostať pokojná, aj keď dieťatko začne plakať, mrviť sa a znervóznie.
Ideálne je dávať dieťatko na krátky čas po dojčení, so suchou plienočkou/s vykonanou potrebou v prípade bezplienkovania. Jedným z dôvodov, prečo býva dieťatko v nosiči nepokojné je aj to, že mu treba cikať či kakať a nechce potrebu vykonať na tele mamičky. Postupne čas predlžovať, vhodné je pred spaním a ísť von na prechádzku. Pohyb matky im je verne známy a budú sa cítiť bezpečne ako v brušku.
Staršie detičky je taktiež vhodné zvykať na nosič, keď sú unavené a majú potrebu oddychovať. Vtedy sa radi schúlia na matkinu hruď a zaspia. Tiež sa odporúča pohyb na čerstvom vzduchu, pohupovanie na fitlopte či aktívne upratovanie. Často pomáha aj zvuk vysávača či digestora. .
Dieťatko pokiaľ je dojčnené môže intenzívne cítiť vôňu mlieka, preto kľudne aj v nosiči, či šatke umožníme dieťatku sa dojčiť.
Ako zvykať seba na nosenie
Po pôrode je telo matky oslabené a svaly uvoľnené, čo je normálny popôrodný stav. Preto aj keď sa vám zdá, že cca 4kg nie je veľa, aj vaše telo si musí zvykať na nosenie. Dôležité je správne držanie tela a aj dýchanie počas nosenia. Panva by mala byť v neutrálnej polohe, mierne podsadená, nie však pretlačená vpred, to nás potom núti zakláňať hornú časť tela. Dýchanie by malo byť plynulé až do bránice, nie krátke a plytké. Ramená široké a čo naďalej od uší, nedvíhať ich hore s pocitom, že mi inak padnú ramenné popruhy z pliec. Nosenie svojho dieťatka je ideálne popôrodné cvičenie.
Veľmi dôležité je aj nastavenie nosiča. A tým sa vyhnete bolestiach chrbtice. Ak vás bolí krčná chrbtica, treba skontrolovať hrudnú sponu a ramenné popruhy. Ak totiž hrudná spona ostane hneď za krkom, tlačí na krčnú chrbticu. Ak sú ramenné popruhy príliš blízko ku krku, tlačia na krčnú chrbticu a bolia potom trapézy. Je potrebné, aby sa hrudná spona posunula nižšie medzi lopatky, čo pomôže aj ramenám sa vystrieť. Ramenné popruhy dať ďalej smerom od krku na plecia a dobre dotiahnuť.
Ak nás bolí bedrová časť chrbtice a kríže, treba skontrolovať nastavenie bedrového pása a podsadenie dieťatka, ak nie je v novorodeneckej vložke. Bedrový pás sa zapína kolmo na driek, v oblasti pupka a kúsok vyššie. Dôležité je, aby nebol vpredu zošikma alebo uvoľnený. Vždy ho treba dostatočne dotiahnuť. Tak môžeme docieliť aj správne podsadenie, keďže dieťatko nebude sedieť na bedrovom páse, čo by sa stalo, ak by bol bedrový pás voľný. Dieťatko následne vsadíme do látky opierky tak, aby bola riťuška cez bedrový pás, nie na ňom. V prípade, že nám dieťatko sedí na bedrovom páse, je nielen nesprávne podsadené, ale môže dôjsť k námahe chrbtových svalov a presileniu svalstva od krčnej chrbtice smerom dolu.
Ak nosíme ťažšie dieťatko, môžeme skúsiť pri nosení vpredu prekrížiť ramenné popruhy na chrbte, tým vynecháme zapnutie hrudnej spony. Toto zapnutie nás núti sa prirodzene vystrieť a podporí strednú časť chrbtice, ako pri viazaní šatky. Váha sa inak prenesie, stred chrbtice bude viac posilnený a komfort nosenia sa zvýši.
Dojčenie v nosiči, ako na to?
Nosič je výborná pomôcka aj pri dojčení ´´zajazdy´´. Dieťatko sa pri uspávaní v nosiči, či po zobudení, ako aj na každé požiadanie, môže pohodlne a diskrétne dojčiť. Bedrový pás si mierne uvoľníte, aby sa mohol nosič zosunúť nižšie. Uvoľníte ramenné popruhy a zosuniete dieťatko nižšie, priamo k zdroju. Vložíte prsník dieťatku do ústočiek, skontrolujete prisatie a voľné dýchanie a môžete pokračovať v aktivite veselo ďalej. Pri väčších prsiach a u mamičiek, ktoré s dojčením v nosiči nemajú prax, je vhodné si sadnúť, nosič zosunúť a tak dojčiť. Máte väčšiu istotou, oporu a kontrolu. Tváričku dieťatka natočíte k prsníku, temeno hlávky opriete do lakťa a nemusíte pridŕžať..