Vaše telo sa menilo deväť mesiacov. Zrodilo sa v ňom dieťatko a dokonale sa pripravilo na pôrod. Než sa dostanete zase do podobnej formy ako pred pôrodom, bude sa musieť udiať ešte veľa fyzických i psychických zmien. V tomto článku sa Vám pokúsime načrtnúť, čo vás v popôrodnom období čaká, ako si môžete vhodnými cvikmi pomôcť a ako si zvyknúť na nosenie v období šestonedelia a krátko po pôrode. A nezabudnite, že kedykoľvek budete potrebovať nejakú radu, pomoc alebo len uistenie, že všetko je tak, ako má byť, sme tu pre Vás.
Ako sa Vaše telo zmení po pôrode:
• Vaše bruško sa zmenší, ale chvíľu to aj tak bude vyzerať, ako by ste ešte boli tehotná. Vaša maternica sa bude po pôrode postupne zmenšovať a približne po 10 dňoch už nebude cez brušnú stenu hmatateľná. Späť do pôvodnej veľkosti sa vráti približne za 6 týždňov. V prvých niekoľkých dňoch, najmä pri dojčení, môžete dokonca cítiť, ako sa sťahuje. Postupne sa budú spevňovať aj svaly brušnej steny. O prípadnom posilnení alebo zaťažovaní brušnej steny sa vždy vopred poraďte so svojím gynekológom.
• Prsia budete mať po pôrode najprv trochu uvoľnené, pretože sa v nich tvorí len malé množstvo žltého hustého mledziva (kolostra). Pre novorodenca je kolostrum veľmi dôležité, pretože je neobyčajne výživné a obsahuje aj protilátky, ktoré bábätko chránia pred infekciou. Medzi 2. – 5. dňom po pôrode sa začína v prsníkoch tvoriť takzvané prechodné mlieko. Veľmi často pritom dochádza k náhlemu naliatiu prsníkov a opuchu prsného tkaniva, prsia sú napäté a bolestivé. Pri bolestivosti môžu pomôcť studené obklady na prsia a ich zahriatie a masáž pred dojčením. Dôležitá je tiež správna technika dojčenia.
• Je možné, že po vaginálnom pôrode budete na rodidlách cítiť opuch a citlivosť na dotyk. Ak ste mali nejaké pôrodné poranenia, ktoré Vám pôrodník musel zašiť, potom môžete v týchto miestach cítiť aj svrbenie, ťahanie alebo miernu bolestivosť. Tieto ťažkosti súvisia s hojením poranenia a trvajú približne týždeň. Aby sa všetko dobre hojilo, je nutné vonkajšie rodidlá udržiavať v čistote, hrádzu by ste si mali sprchovať po každej stolici, po močení a po každom dojčení. Je dobré používať špeciálne popôrodné vatové vložky, ktoré umožňujú prístup vzduchu, prípadne klasické vložky a pravidelne ich vymieňať.
• Po pôrode budete mierne krvácať – tento krvou sfarbený vaginálny výtok sa nazýva lochia (očistky). Odtok očistkov je prejavom hojenia sliznice maternice. V prvých hodinách a dňoch po pôrode sú očistky krvavé a z maternice môžu odchádzať aj krvné zrazeniny. Postupne krvi ubúda a po 3-4 dňoch je výtok hnedo-ružový. V druhom týždni po pôrode sa farba mení na žlto a ďalej na belavú až hlienovitú. Do štyroch týždňov po pôrode vylučovanie očistkov spravidla ustáva. Pôvodne sterilné očistky z maternice sa po priechode pošvou stávajú zdrojom infekcie. Preto je nutné dodržiavať prísnu hygienu a po manipulácii s vložkami a s bielizňou si vždy umyť ruky mydlom!
• Po vaginálnom pôrode sa Vaša pošva v priebehu niekoľkých týždňov postupne vráti takmer do pôvodného stavu. Je dôležité, aby ste cvičili špeciálne cviky na posilnenie svalstva panvového dna, ktoré bolo v tehotenstve a počas pôrodu vystavené veľkej záťaži.
• Ak ste rodili cisárskym rezom, potom môžete cítiť miernu bolestivosť, svrbenie alebo naopak menšiu citlivosť na dotyk v okolí operačnej rany. Všetko sa upraví po jej zahojení.
• Po pôrode Vás s najväčšou pravdepodobnosťou prestane trápiť pálenie záhy a zlepší sa aj problém so zápchou (ak ste ňou v tehotenstve trpeli). Je však samozrejmé, že stále budete musieť jesť zdravo a piť dostatok tekutín, aby ste svojmu tráviacemu ústrojenstvu uľahčili prácu.
• Ak sa Vám na koži počas tehotenstva vytvorili strie, potom budú postupne blednúť. Ani po pôrode sa však neprestaňte starať o svoju pokožku. Najviac namáhaná teraz bude pokožka na prsiach.
• Aj dlhšiu dobu po pôrode Vám môžu zostať rozšírené žily na nohách, okolo vonkajších rodidiel a análneho otvoru. Postupom času sa stav mierne zlepší.
• Po určitom čase po pôrode začnete znova menštruovať. Táto doba je u každej ženy individuálna a súvisí s normalizáciou hladín ženských hormónov. Aj napriek tomu, že ste po pôrode ešte nemali menštruáciu, môže dôjsť k ovulácii. Ak nechcete ihneď znovu otehotnieť, používajte antikoncepciu. Ani dojčenie stopercentne nechráni pred novým otehotnením.
• Niektoré mamičky po pôrode pozorujú zvýšené vypadávanie vlasov. To je spôsobené prechodným spomalením rastu vlasov v šestonedelí. Dočasne teda viac vlasov vypadáva, ako dorastá.
Vaše pocity po pôrode
Stres a námaha spojené s pôrodom, radosť z prvého stretnutia s Vaším dieťatkom aj to, že si uvedomíte, že je z Vás mama – to všetko môže s Vašimi citmi a pocitmi pekne zamávať. Preto sa po pôrode môžete cítiť euforická, vyčerpaná, spokojná, prekvapená, neistá, plačlivá, šťastná, úzkostná, podráždená aj čokoľvek medzi tým. Medzi tretím a desiatym dňom po pôrode sa Vaše pocity môžu znenazdania meniť, ako by ste išli na nejakej bláznivej horskej dráhe.
Ale nech už sa cítite akokoľvek, určite by ste mali veľa odpočívať. Snažte sa svojmu telu poskytnúť čo najviac príležitostí k odpočinku, zotavenia a príprave na tú najdôležitejšiu prácu zo všetkých: byť tou najlepšou mamou. Nebojte sa požiadať o pomoc v domácnosti svojho partnera alebo príbuzných či kamarátov.
Ako začať s nosením po pôrode
V tomto období, krátko po pôrode, môžete počas nosenia dieťatka pociťovať bolesti bruška alebo chrbtice, môžu vás bolieť nohy po dlhšej chôdzi a pociťovať náhlu únavu. Sú to normálne sprievodné javy, telo sa potrebuje zotaviť, svaly posilniť a vy nastaviť na úplne iný životný režim.
Začať nosiť dieťatko môžete ihneď po pôrode, a vhodnou voľbou je práve šatka, ktorá sa lepšie prispôsobí nielen dieťatku, ale aj mamičke a jej fyzickým potrebám. Po cisárskom reze je vhodné začať až po zahojení rán, kedy presne je ťažko striktne určiť. Každé telo sa hojí v inom tempe. Odporúčam začať pomaly po troche a telo samo povie, či už je ten správny čas. Dôležité je, vybrať správnu šatku, aby sa vám s ňou ľahko manipulovalo, aby obopla a podporila nielen dieťatko, ale aj vás. Preto je dôležité aj to, ako je šatka uviazaná a či je zvolený správny úväz. Pri elastických šatkách je to Kríž s kapsou von a pri pevných tkaných šatkách Kríž s kapsou dnu.
Samozrejme môžete začať nosiť aj v nosiči. Tu je síce veľmi dôležité správne nastavenie nosiča, avšak treba brať vždy ohľad aj na komfort a fyzický stav matky. Ak vás bedrový pás ešte zo začiatku tlačí na brušku a cítite bolesť, môžete si ho spustiť nižšie smerom k bedrám, ako keď dojčíte dieťatko v nosiči.
Ak sa cítite výborne a dieťatko si na nosenie rýchlo zvyklo, môžete nosiť koľko vám to telo i dieťatko dovolí, nezabúdajte však na pauzy nielen pre dieťa, ale aj pre seba – sprcha, odpočinok, spánok. Ak sa telo po pôrode hojí pomaly, noste dieťatko v krátkych intervaloch na prechádzkach, pri domácich prácach alebo pri opatere staršieho súrodenca. Robte pravidelné prestávky, aby si telo zvykalo postupne a nepreťažovali ho.
Ako si pomôcť vhodným cvičením
Cvičenie v období šestonedelia je veľmi prospešné pre váš organizmus. Cieľom cvičenia je odstrániť zmeny, ktoré nastali behom tehotenstva na vašom tele a pomôcť organizmu, aby sa čo najrýchlejšie vrátil do pôvodného stavu.
Vhodné je s cvičením začať už v nemocnici po 12. – 24. hodinách po pôrode. Odporúča sa, aby ste cvičili 2 krát denne a to pred jedlom a po dojčení (pokiaľ dojčíte), lebo prsia budú ľahšie. Cvičenie nemá vôbec žiadny vplyv na zmenu chuti vášho mliečka. Cviky v ľahu by ste mali na vykonávať na rovnej podložke bez vankúšov. Celé cvičenie by malo prebiehať pri otvorenom okne, alebo aspoň dobre vyvetranej miestnosti. Cvičenie by malo trvať zhruba 10 až 15 minút.
Je veľmi dôležité, aby ste sa pred cvičením vymočili. Jednotlivé cviky opakujte spočiatku 2 krát neskôr 5 až 10 krát, aby ste dosiahli želateľný výsledok.
Panvové dno Svaly panvového dna bývajú po pôrode značne poškodené, preto sa zameriavame na ich precvičenie a znovu navrátenie ich pevnosti a pružnosti. Tieto cviky môžete prevádzať aj keď vám bolo urobené nastrihnutie hrádze.
Prsné svaly
Posilňovaním prsných svalov sa podporuje ich pružnosť a pevnosť a v neposlednom rade aj samotná laktácia.
Svaly dolných končatín Precvičovaním tejto skupiny svalov má veľký význam pri predchádzaní vzniku krvných zrazenín a zároveň podporuje aj krvný obeh.
Brušné svaly Cvičenie je zamerané aj na túto partiu svalov, pokiaľ pôrod prešiel bez problémov. Treba cvičiť s mierou a postupne náročnosť cvikov stupňovať. Spočiatku sa skôr zameriavame na posilňovanie šikmých brušných svalov a po skončení šestonedelia pridávame do zostavy aj iné cviky a precvičenie iných partií svalov.
Pravidelným cvičením sa vám rýchlejšie vráti správne držanie tela. Cvičenie nemá len estetický význam, ale hlavne pozitívne vplýva aj na vašu psychiku. Pri cvičení sa uvoľňuje rada hormónov, ktoré vám zlepšia náladu a navrátia pocit duševnej pohody.
Využívajú sa cvičenia a dýchacie rozcvičky z jógy, pilatesu a cvičení zameraných na posilnenie hlbokých svalových skupín.